Wszystko, czego dowiedzą się Państwo zapoznając się z naszą stroną internetową stanowi abecadło wiedzy na temat naprawdę energooszczędnego budynku. Wiedzą już Państwo, że wszelkie oczekiwania w stosunku do mającego powstać budynku muszą być zdefiniowane i uwzględnione na etapie jego projektowania. Takie właśnie podejście do przyszłej budowy energooszczednego czy pasywnego pozwoli uniknąć rozwiązań technicznie błędnych i szkodliwych, stworzy możliwie najbliższą wymarzonej, ale też i optymalną bryłę budynku, nie spowoduje rozterek i emocji na etapie prac wykończeniowych. Nasza dotychczasowa praktyka obrazuje skalę błędów, kłopotów, marnotrawstwa materiałów i pieniędzy wynikających z nieodpowiedzialnego i ''wizjonerskiego" podejścia inwestora i wykonawców do przygotowania i realizacji budowy.
W praktyce dnia codziennego inwestor dowiaduje się o popełnionych błędach w trakcie ich popełniania lub dopiero po ich popełnieniu. Bywa i tak, że trwa w nieświadomości całe lata nie potrafiąc usunąć usterki. Najwierniej obrazującym przykładem rozmijania się oczekiwań inwestora z warunkami technicznymi wykonawstwa i montażu, jest temat doboru koloru stolarki budowlanej. Kwestia ta jest traktowana przez większość projektantów, inwestorów i wykonawców nie jako kategoria techniczna ale jako czysto estetyczna.
Starsze pokolenia już w szkole podstawowej dowiadywały się, że lodziarz trzyma lody zawsze w białym pojemniku, ponieważ biały kolor odbija promieniowanie słoneczne i w minimalnym stopniu się nagrzewa. To samo zjawisko obserwujemy na co dzień widząc ciężarówki przewożące żywność - zawsze ich nadwozia są białe. Zasada fizyczna brzmi tak : kolory należące do palety jasnych odbijają promieniowanie słoneczne i minimalnie się nagrzewają ponieważ nie absorbują promieniowania UV. natomiast kolory należące do palety ciemnych zachowują się dokładnie odwrotnie to jest akumulują promieniowanie UV i nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. W praktyce budowlanej oznacza to, że niedopuszczalne jest montowanie stolarki budowlanej ( okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych) w kolorach ciemnych na stronach nasłonecznionych, natomiast zalecane jest stosowanie na stronach nasłonecznionych stolarki w kolorach jasnych.
Jak postąpić z klientem, który wybudował dom, zamontował w nim okna w kolorze ciemnym - orzech i koniecznie chce zamontować w tym samym kolorze drzwi zewnętrzne i bramę garażową, które zlokalizowane są na południowej elewacji budynku ??? Większość wykonawców z powodu niewiedzy bezproblemowo sprzeda i zamontuje stolarkę poszukiwaną przez klienta. Jest to z reguły początek kłopotów. Tylko niewielu spośród wykonawców nawet tych mających wiedzę w tej kwestii poinformuje klienta o problemie i doradzi zmianę koloru. W takich przypadkach życie pisze paskudne scenariusze. Przy budowie domu takich i innych wymogów technicznych jest bardzo wiele. Nieznajomość ich prowadzi zawsze do tego samego - do kłopotów. ... Dlatego buduj razem z nami !