Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przepraszamy, że pierwsze zdanie zabrzmi tak banalnie, ale dom energooszczędny staje się domem pasywnym dopiero wtedy, gdy:

 • Inwestor posiada wiedzę, środki i determinację do jego realizacji
 • Architekt posiada wiedzę i doświadczenie do jego zaprojektowania
 • Wykonawca posiada wiedzę, technologię i odpowiednią kulturę techniczną do jego wykonania.

Każdy z wymienionych tu podmiotów procesu inwestycyjnego musi podporządkować się niezbędnym reżimom. Inwestor musi zrozumieć, że by osiągnąć zamierzony cel należy przede wszystkim zrezygnować z rozrzeźbionych kształtów, wykuszy, podcieni, załamań, facjat, kolumienek, łuczków, lukarn, skomplikowanych dachów i innych udziwnień mając świadomość i przekonanie, że celem jest zwarta bryła z określonym układem pomieszczeń wewnątrz. Musi także przyjąć do świadomości, że istnieje tylko jeden słuszny układ budynku w stosunku do stron świata. Szczegóły zostały opisane w artykule Architektura i usytuowanie budynku w stosunku do stron świata. I taki jest początek.

Z kolei architekt musi przelać całą swoją wiedzę, a jeśli jej brak to ją uzupełnić i zmaterializować ją w wykonywanym przez siebie projekcie. Projekt ten musi uwzględniać:

 1. najkorzystniejszą technologię budowy
 2. właściwe zorientowanie budynku do stron świata
 3. zalecane rozplanowanie pomieszczeń w zależności od ich funkcji (tzw. strefowanie pomieszczeń)
 4. zachowanie odpowiednich proporcji przegród zewnętrznych do kubatury
 5. optymalny kształt budynku
 6. właściwe rozmieszczenie i dobór wielkości stolarki budowlanej
 7. odzysk ciepła z wentylacji i właściwa wentylacja w ogóle
 8. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
 9. osiągnięcie zapotrzebowanie cieplnego budynku na poziomie 15 kWh/m2/rok

Na ostatnim etapie pojawia się wykonawca. Na nim właściwie spoczywa odpowiedzialność za osiągnięcie wyznaczonego celu. Prowadzone przez niego roboty muszą zapewnić:

 1. całkowicie bezmostkową obudowę budynku
 2. odpowiednią szczelność obudowy budynku
 3. trwałość połączeń poszczególnych warstw i przegród
 4. prawidłowe funkcjonowanie zamontowanych instalacji wykorzystujących źródła energii odnawialnej
 5. ekologiczny, to jest bezodpadowy proces budowy

Dopiero zrealizowanie przedstawionych reżimów umożliwi powstanie domu pasywnego. Zlekceważenie lub niewykonanie któregoś z nich doprowadzi do sytuacji, gdzie poniesione nakłady nie przyniosą oczekiwanego efektu jakim jest zapotrzebowanie cieplne budynku na poziomie 15 kWh/m2/rok.