Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnym trendem przy ocieplaniu domu jest położenie dodatkowej warstwy izolacji na ściany oraz wymiana, stolarki okiennej i drzwiowej. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że zmodernizowanie tych 2 elementów pozwoli osiągnąć jedynie połowę sukcesu. Ponad 50% energii, która wydostaje się na zewnątrz pochodzi z systemu wentylacji i dachu. Okna i drzwi wypuszczają na zewnątrz do 25% energii, ściany 20-30%, natomiast przez podłogę w gruncie ucieka tylko do 6%.

Przez komin wentylacyjny z budynku wydostaje się do 40% ciepła. Podczas termomodernizacji mało kto decyduje się na przebudowę, czy też modernizację kominów wentylacyjnych, a jeszcze mniej osób decyduje się na system rekuperacji, czyli odzysku ciepła z wentylacji. Sprawność rekuperatora wynosi od 80 do 97% w zależności od producenta, czyli możliwe jest zminimalizowanie strat z wentylacji do jedynie kilku procent. Straty ciepła przez okna i drzwi mogą sięgnąć  nawet 30% w skali całego domu. Są dwie podstawowe przyczyny, z powodu których osiągane tu straty są tak wysokie. Pierwszym ważnym elementem jest wysoki współczynnik przenikalności temperatury przez stolarkę, innymi słowy drzwi i okna które został zamontowane są zimne. Dotyczy to głównie starego budownictwa. Drugim czynnikiem wpływającym na tak duże straty jest niska kultura techniczna montażystów i masowe błędy jakie są popełniane podczas montażu stolarki, jak i w trakcie docieplania budynku. Rysunek poniżej przedstawia straty ciepła w budynku standardowym.

 

 

W systemie IsoteQ straty ciepła zostały zminimalizowane do minimum dzięki całkowitemu wyeliminowaniu mostków termicznych. W przypadku domu pasywnego lub energooszczędnego jedynymi miejscami, gdzie mogą występować straty ciepła są okna oraz kominy wentylacyjne. Straty ciepła z wentylacji ograniczyć można praktycznie do zera stosując rekuperator z wentylacją mechaniczną. Straty oknami można zminimalizować stosując okno pasywne. Jak widać IsoteQ jest jedynym systemem dzięki któremu wybudowany dom jest bardzo ciepły i zdrowy.