Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najczęściej spotykanym błędem podczas termomodernizacji budynku jest pozostawianie tak zwanych mostków termicznych. Mostek termiczny lub mostek cieplny jest bardzo negatywnym zjawiskiem w budownictwie polegającym na powstawaniu miejsc w obudowie zewnętrznej budynku, w których obserwuje się niższą temperaturę powierzchni wewnętrznej. Innymi słowy mostkiem termicznym jest każde miejsce, w którym straty ciepła są podwyższone. Jego przyczyną jest wadliwe wykonanie detali budynku, co prowadzi do powiększonych strat ciepła, zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni. Wyróżnia się dwa typy mostków cieplnych

  • punktowe - w niewielkim obszarze występuje wyższa przewodność cieplna np. przebicie termoizolacji
  • liniowe - powstają, gdy na pewnym obszarze brakuje termoizolacji lub ma ona zmniejszoną grubość, albo w przypadku jej nieciągłości

Mostki punktowe powstają głównie z powodu złego wykonania izolacji ściany. Przyczyn może być wiele, jednak najbardziej powszechną jest brak odpowiednich narzędzi przy docinaniu izolacji lub niechlujstwo ekipy wykonującej docieplenie. Mostki powstają tu z reguły na łączeniach płyt styropianowych.

Mostki liniowe powstają głównie przy złym montażu i obróbce stolarki okiennej lub drzwiowej. Prawidłowo zamontowana stolarka powinna nachodzić na materiał izolujący tworząc w ten sposób ciągłość izolacji. Masowym błędem przy montażu lub wymianie stolarki jest złe umiejscowienie okna lub drzwi w otworze. W Polsce minimalna grubość styropianu, która zabezpiecza przed tworzeniem się mostku termicznego wynosi 6 cm. Praktyka pokazuje, że przy izolacji na ścianie wynoszącej średnio 10-15cm, robiąc obróbkę glifu daje się jedynie 2-3cm izolacji. Łącząc to z masowym błędem jakim jest złe umiejscowienie stolarki w otworze, izolacja ta jest niewystarczająca.

Kolejną przyczyną powstawania mostków termicznych jest złe połączenie stolarki z elewacją. Masowo unikane jest stosowanie tak zwanych listew dylatacyjnych, które zapobiegają tworzeniu się pęknięć na łączeniu elewacji i stolarki. Po powstaniu pęknięcia następuję powolny proces degradacji izolacji jaką jest pianka, co prowadzi do powstania nieszczelności.

Inną przyczyną powstawania mostków jest stosowanie nieodpowiedniej stolarki budowlanej, która sama w sobie ma już mostki. Prostym przykładem są drzwi metalowe, w których poszycie zewnętrzne nie jest oddzielone izolatorem od poszycia wewnętrznego. Stosowanie ościeżnic metalowych także tworzy mostek termiczny.

Ogólnie rzecz ujmując mostki cieplne tworzą się tam, gdzie za termomodernizację budynku biorą się ludzie nie posiadający podstawowej wiedzy.

Mostek termiczny jest pojęciem obcym w systemie budowlanych Izodom, a to z kolei wpływa na jego atrakcyjność. Budowa domu w naszym systemie pozwala uniknąć wielu kłopotów, które występują przy docieplaniu budynku tradycyjnego. Pozbawienie systemu mostków termicznych nie jest tu przypadkowe, gdyż w ten sposób doskonale nadaje się on do budowy domu energooszczędnego i pasywnego.