Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opisana w poprzednim artykule Rekuperacja ciepła z wentylacji jest formą odnawialnych źródeł energii, jednak naszym zdaniem należy ją traktować jako temat oddzielny i samodzielny, gdyż odzyskiwane przez ten system ciepło powstaje głównie z pierwotnych źródeł energii. My natomiast chcemy zając się energią drzemiącą w przyrodzie.

Największa ilość ciepła zakumulowana jest w ziemi. Poniżej poziomu przemarzania gruntu panuje zawsze, niezależnie od pory roku, dodatnia temperatura i waha się ona w przedziale od +150C w środku lata do +20C w środku srogiej zimy. Właśnie to zjawisko zostało wykorzystane do konstrukcji tzw. GWC, to jestGruntowego Wymiennika Ciepła. Generalnie istnieją dwa typy rozwiązań GWC. Pierwszy to rura Ø200 o długości około 40 metrów zakopana w ziemi z odpowiednim spadkiem na głębokości 1,5m do 1,8m. Instalacja zaczyna się czerpnią powietrza umieszczoną gdzieś w ogrodzie a kończy podłączeniem do czerpni układu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W ten sposób zapewniamy dla budynku dodatnią temperaturę początkową wynoszącą około +20C zimą, natomiast latem mamy darmową klimatyzację, bo zasysamy powietrze o temperaturze wynoszącej kilkanaście stopni Celsjusza. Drugie rozwiązanie GWC polega na wkopaniu w ziemię w okolicach budynku wymiennika glikolowego, który za pomocą glikolu transportuje ciepło z ziemi do chłodnicy umieszczonej na czerpni powietrza instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Glikol krąży za pomocą pompki cyrkulacyjnej w obiegu zamkniętym i pobiera w sposób ciągły ciepło z ziemi, jednocześnie oddając je zasysanemu powietrzu.

Kolejne źródło energii odnawialnej to promieniowanie słoneczne. Ze słońca możemy korzystać na co najmniej dwa sposoby. Sposób pierwszy to w odpowiednio zaprojektowanym i posadowionym do stron świata budynku następuje akumulacja ciepła słonecznego w jego wnętrzu przez odpowiednio zaprojektowaną i posadowioną stolarkę okienną. Oczywiście zjawisko to wykorzystujemy jesienią, zimą i wiosną. Latem natomiast musimy korzystać z markiz lub żaluzji w celu ograniczenia promieniowania słonecznego. Drugim sposobem jest zainstalowanie tzw. systemu solarnego. Technika solarna jest obecnie dość skuteczna i zaawansowana technologicznie. W sposób dość istotny pomoże ograniczyć energię pierwotną zużywaną dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej. W jakim stopniu? - to zależy od wielkości inwestycji i wybranego systemu (jest ich co najmniej trzy). W kwestiach szczegółowych odsyłamy na strony producentów w/w systemów.