Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pojęcie mostka termicznego zostało wyjaśnione w artykule Masowe błędy przy ocieplaniu domów. Mostki termiczne powstają wskutek błędów w docieplaniu budynku i montażu lub wymianie stolarki budowlanej. Prawidłowa izolacja budynku powinna sprowadzać się do zapewnienia ciągłości tejże izolacji. Istotą wykonywania izolacji zewnętrznej budynku jest poprawienie jego energooszczędności, czyli zminimalizowanie strat ciepła. W tym celu należy przestrzegać pewnych zasad:

  • bezwzględnie nie należy przerywać warstw izolacyjnych
  • w przypadku przerwania warstwy izolacyjnej należy zadbać o to, aby opór cieplny materiału w tym miejscu był możliwie duży (można zastosować piankę poliuretanową lub drewno - izolator)
  • przy połączeniach elementów budowlanych warstwy izolacyjne należy łączyć ze sobą bardzo dokładnie w sposób ciągły

Wynika stąd, że straty ciepła z tytułu mostków termicznych, można ograniczyć poprzez dobre zaprojektowanie i staranne wykonanie budynku. Pozornie drobne usterki, do których nie przywiązuje się uwagi w budownictwie tradycyjnym, są nie do przyjęcia w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Prawidłowa izolacja zewnętrzna budynku powinna zaczynać się poniżej warstwy przemarzania. Ma to na celu utrzymanie dodatniej temperatury rdzenia budynku, co z kolei nie tylko znacznie zmniejsza koszty ogrzewania, ale przedłuża żywotność rdzenia budynku. Poniższa ilustracja pokazuje jak prawidłowo powinno się izolować budynek począwszy od fundamentu.

 

 

 

Następnym miejscem, w którym bardzo często powstają mostki cieplne jest łączenie płyty balkonowej z rdzeniem budynku. Każdy balkon powoduje otwarcie tego rdzenia, wynika to z konieczności jego odpowiedniego zamocowania. W przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych nie zaleca się budowania balkonów, jednak gdyby w projekcie znajdował się balkon, trzeba należycie zadbać o jego izolację termiczną. Prawidłowo zaizolowana płyta balkonowa powinna stanowić ciągłość izolacji ze ścianą. W praktyce chodzi o to, by obłożyć płytę balkonową izolacja z każdej strony (od czoła, po bokach, z góry i z dołu). Niżej zamieszczony rysunek jest przykładem dobrej izolacji płyty balkonowej.

 

 

Ostatnim miejscem, gdzie masowo występują mostki termiczne jest połączenie stolarki okiennej i drzwiowej z izolacją. Tu także należy zadbać o ciągłość izolacji w celu zminimalizowania strat cieplnych budynku. Prawidłowy dobór stolarki i jej fachowe obsadzenie w ścianie jest niezbędne w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. Rysunek przedstawia prawidłowy montaż ościeżnicy w ścianie w zależności od jej konstrukcji lecz niezależnie od rodzaju montowanej stolarki.