Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Na przestrzeni ostatnich kilku lat łatwo można było zaobserwować znaczny wzrost cen energii, która niezbędna jest do ogrzewania domu. W latach 2001-2006 odnotowano gwałtowny wzrost cen jednostkowych niektórych nośników energii. W tych latach najbardziej zdrożał olej opałowy i koks, bo o ponad 120%. Nieco mniej, bo o 60% wzrosły ceny gazu ziemnego, węgla i drewna. Na przestrzeni tego okresu ceny jednostkowe ciepła w Polsce osiągnęły poziom cen ciepła w krajach Unii Europejskiej, gdzie dochody ludności są kilka razy większe.

Surowce energetyczne takie jak gaz ziemny czy węgiel są zasobami, których ubywa a nie przybywa. Idąc tym tokiem rozumowania, logicznym wydaje się być stwierdzenie, że przy stałym zapotrzebowaniu na dany surowiec i coraz mniejszej jego ilości, cena idzie w górę.

Kolejną rzeczą, która wpływa negatywnie na ceny surowców energetycznych w Polsce jest uzależnienie od polityki zagranicznej kraju. Niestety nasz kraj nie posiada znaczących ilości zasobów energetycznych i większość z nich pochodzi z importu. Zaostrzenie się stosunków międzynarodowych może doprowadzić do odcięcia zaopatrzenia. Doskonałym przykładem na to jest odcięcie gazu ziemnego dla Ukrainy, przez którą idzie do Polski prawie 80% tego surowca.

Kraje Unii Europejskiej, będąc mocno uzależnionymi od dostaw surowców energetycznych i zdając sobie sprawę, ze zasobów energetycznych rok rocznie ubywa a nie przybywa, zainwestowały w budownictwo energooszczędne. Obecnie wszystkie domy budowane w Unii Europejskiej mają bardzo wysoką klasę energetyczną. W Austrii od kilku lat ma miejsce bardzo dynamiczny wzrost liczby domów pasywnych i energooszczędnych.

Potwierdzeniem tych słów jest poniższe zestawienie.

 

 

 

 

 

Ideą budowania domów w systemie IsoteQ jest zmniejszenie kosztów ogrzewania, które obecnie są zbyt wysokie. Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego ma na celu ograniczenie zużycia paliw energetycznych do niezbędnego minimum. System pozwala osiągnąć nawet kilkunastokrotnie mniejsze zużycie opału niż ma to miejsce w budynkach tradycyjnych. Połączenie systemu IsoteQ z odnawialnymi źródłami energii takimi jak rekuperator czy gruntowy wymiennik prowadzi do jeszcze większych oszczędności.