Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Inteligentne Systemy Budowlane

Podnosimy komfort mieszkania, obniżamy rachunki.
 • dawniej
  dawniej
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • dawniej
  dawniej
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • dawniej
  dawniej
 • dawniej
  dawniej
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • dawniej
  dawniej
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • dawniej
  dawniej
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie
 • obecnie
  obecnie

Dlaczego wentylacja mechaniczna?

Inwestor budując do nie jest w pełni świadomy, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku, jakie są konsekwencje jej braku i jak bardzo bezradny i nieskuteczny jest tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń - wentylacja grawitacyjna. Budując nowoczesny, szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe, szczelne trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia - to wszystko ma zapewnić jak największa szczelność budynku. W takich warunkach wentylacja grawitacyjna nie działa. Pojawiające się problemy z zawilgoceniem budynków posiadających tylko kominy wentylacyjne doprowadziły do tego, że producenci okien zaczęli montować w oknach nawiewniki, które miały za zadanie zapewniać wymianę powietrza w pomieszczeniach. 

Pojawia się pytanie.. Po co dziurawić szczelne okna??? Nie mamy kontroli nad wymianą powietrza, a w dodatku powietrze to ma temperaturę równą temperaturze zewnętrznej. To rozwiązanie nie poprawia ani komfortu ani nie sprzyja oszczędnościom. 

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontrolowana wymiana powietrza w budynku, którą może zapewnić system wentylacji nawiewno-wywiewnej. 

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja - jest to proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza do budynku świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając przy tym taką samą ilość powietrza zużytego o wysokiej zawartości CO2. Podczasd wymiany powietrza w budynku energia zgromadzona w powietrzu zabieranym przechodząc przez wymiennik ciepła jest przekazywana do powietrza nawiewanego do budynku. Dobrze wykonany system wentylacyjny z odzyskiem ciepła potrafi osiągnąć sprawność rzędu 90% odzyskanej energii cieplnej. Jak łatwo można zauważyć rozwiązanie to poprawia komfort oraz znacząca wpływa na oszczędności wynikające z eksploatacji budynku. 

Najlepiej zobrazuje to Państwu poniższy film.

 

 

Jak zrobić najlepszy system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła??

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ma na to wpływ zbyt wiele czynników. Dobra wentylacja to nie tylko wysokiej sprawności urządzenia z najwyższej półki, to także odpowiednio poprowadzona i zaprojektowana instalacja, dobranie odpowiednich średnic oraz wydatków powietrza, zapewnienie wysokiej jakości elementów instalacji a także dobranie odpowiedniej izolacji przewodów. Te szczegóły mają decydujący wpływ na efekt finalny dlatego warto przestrzegać poniższych zasad:

 1. Należy Zatrudnić fachową firmę wykonawczą do przeprowadzenia wszystkich prac instalacyjnych dotyczących rekuperacji (im wcześniej, tym lepiej, najlepiej jeszcze przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty - pozwoli to na przygotowanie budynku do poprowadzenia instalacji).
 2. Sprawdzić, czy ta firma zatrudnia fachowców – ludzi, którzy znają się na tym, co robią
 3. Mieć pewność, że fachowcy mają w ręku nie tylko wiedzę teoretyczną (studia, szkolenia), ale także doświadczenie, co znaczy, że podstawowe błędy popełnili wiele lat temu i dziś już ich w naszym domu nie popełnią.

 

 

Po czym poznać fachową firmę instalacyjną montującą systemy wentylacji?

 

 1. Zawsze zrobi projekt, a system wykona na jego podstawie

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonany został projekt inżynierski systemu rekuperacji dla każdego domu indywidualny. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza a tym samym i średnic kanałów. Wykonanie projektu pozwala też inwestorowi na przygotowanie budynku pod przyszłą instalację, co pozwoli uniknąć wielu kolizji i niepotrzebnych zabudów kanałów. Na samym końcu projekt ten będzie postawą do wykonania instalacji.

 2. Zdecydowanie odradzi wykonanie instalacji z aluminiowych miękkich przewodów

  Instalacja wykonana z niezaizolowanych miękkich przewodów, tzw. flexów, które mogą posłużyć do podłączenia okapu lub innych odciągów miejscowych, jest  rażącym błędem. Takie przewody - prócz tego, że generują duże opory przepływu – mają nierówną budowę wewnętrzną, co stanowi idealne miejsce na odkładanie się zanieczyszczeń. Kanałów miękkich nie można także wyczyścić, gdyż pod wpływem szczotek uległyby one całkowitemu zniszczeniu. Ich montaż jest również obarczony dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia i powstania dużych oporów w miejscach zagięć oraz nieszczelności. W przypadku wykonania instalacji z tworzyw sztucznych problemy te nie występują. System przystosowany jest do czyszczenia oraz odporny jest na uszkodzenia mechaniczne. 

 3. Zaizoluje kanały wentylacyjne i prawidłowo je zamontuje

  Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich izolacji oraz dokładne zaizolowanie, połączenie oraz zamocowanie kanałów. Brak izolacji lub jest zbyt mała ilość mają duży wpływ na sprawność odzysku ciepła a także mogą doprowadzić do uszkodzenia samej jednostki, w przypadku gdy w kanałach zacznie kondensować się woda.

 4. Zastosuje rekuperator o odpowiedniej mocy

  Masowym błędem, jaki można spotkać jest zły dobór jednostki wentylacyjnej względem wentylowanej kubatury. Prawidłowo dobrane urządzenie nie powinno nigdy pracować na 100% swoich możliwości, powinno też zapewnić możliwość zwiększenia wydajności do 150% obliczeniowego wydatku, celem przewietrzenia budynku. 

 5. Wyreguluje system zgodnie z projektem

  Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja powinna zapewnić użytkownikowi komfort, a tym samym nie powinna być uciążliwa. Po położeniu kanałów niezbędne jest więc wyregulowanie całego systemu. Nie chodzi tu tylko o ustawienia na rekuperatorze ale także o zmierzenie i ustawienie odpowiednich przepływów powietrza w kanale. Instalacja powinna być cicha i spełniać normy wymiany powietrza dla każdego pomieszczenia.

 6. Doradzi montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi zewnętrznych

  Budynek z wentylacją mechaniczną powinien być wykonany w wysokiej klasie szczelności. Chodzi tu o to, żeby do budynku nie przedostawało się powietrze zewnętrzne, tzw. infiltracyjne. W tym celu niezbędne jest zapewnienie przegród zewnętrznych (w tym okien i drzwi) w odpowiedniej klasie szczelności.

 7. Zaplanuje montaż rekuperatora w ogrzewanym pomieszczeniu

  Minimalna temperatura pomieszczenia, w którym można zamontować rekuperator nie powinna być niższa jak 12*C. Ma to wpływ na pracę jednostki wentylacyjnej, jak i na sprawność odzysku ciepła dla całego systemu. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt urządzenie należy montować zawsze w pomieszczeniu ogrzewanym o zbliżonej temperaturze do średniej dla całego budynku, czyli około 20*C

 8. Zaleci wykonać podcięcia w drzwiach wewnętrznych (lub otwory)

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego w domu z rekuperacją, należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają w tym samym pomieszczeniu naswiew i wyciąg. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych ze względu na konieczność przewymiarowania całej instalacji i podniesienia tym samym kosztów jej wykonania.

 9. Poleci dostosowanie projektu ogrzewania i klimatyzacji do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną - wynika to bezpośrednio z kontrolowanej ilości powietrza wymienianego oraz faktu odzysku ciepła. Jeżeli projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, obliczenia cieplne były sporządzone dla całkiem tych właśnie warunków. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, konieczne jest zaadaptować projekt ogrzewania lub klimatyzacji tak, by jego parametry dostosować do nowych warunków dobierając przy tym odpowiednią moc urządzenia grzewczego lub chłodzącego.