System budowlany Izodom został opracowany w 1991 roku przez firmę Izodom 2000 Polska, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się produkcją kształtek styropianowych dla budownictwa, specjalistycznych płyt dociepleniowych oraz innych elementów z tworzyw piankowych. Firma posiada własny zakład produkcyjny, bardzo duże powierzchnie magazynowe, a także nowoczesne laboratorium badawcze zlokalizowane w centralnej Polsce. Te właśnie aspekty sprawiły, że Izodom jest konkurencyjny na rynku światowym zarówno pod względem jakości jak i ceny samego materiału. Firma prowadzi badania i prace rozwojowe współpracując z wieloma polskimi i zagranicznymi instytutami naukowymi.
System budowlany Izodom pozwala na kompleksową budowę domu począwszy od fundamentu (płyty fundamentowej) na dachu skończywszy. Dzieli się on na na kilka podsystemów, które umożliwiają wznoszenie obiektów o różnym zapotrzebowaniu energetycznym i różnym współczynniku przenikania ciepła. System SUPER KING BLOK ma współczynnik przenikania ciepła U=0,1 W/m2K a możliwe do osiągnięcia zapotrzebowanie na ciepło wynosi 15 KWh/m2 rocznie. Podsystem ten spełnia wymogi budownictwa pasywnego.
W skład każdego z podsystemów wchodzą:
- Pustak podstawowy Izodom - wznoszenie ścian
- Nadproże Izodom
- Element wieńcowy Izodom
- Element stropowy Izodom
- Element dachowy Izodom
- Elementy uzupełniające (zaślepki, elementy korygujące wysokość, naroża)
Wznoszenie konstrukcji w systemie Izodom polega na zastosowaniu tak zwanych szalunków traconych. Szalunkiem traconym nazywamy system szalunków umożliwiający sprawne wykonanie (zaszalowanie) zaprojektowanego kształtu i wypełnienie go zbrojeniem oraz masą betonową, przy czym szalunek ten po zakończeniu robót betoniarskich nie jest elementem rozbieralnym. Stanowi on istotny składowy element wykonanej budowli - w systemie Izodom staje się on docelową izolacją termiczną. Izolacja ta wykonana jest z Neoporu – najnowszej myśli technologicznej w dociepleniach budynku.
Istotą stosowania technologii Izodom jest energooszczędność. Budynek jest całkowicie pozbawiony mostków cieplnych, rdzeń budynku ma zawsze dodatnią temperaturę, a zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo niskie.
Neopor jest materiałem całkowicie odpornym na zawilgocenie i pleśń, dając przy tym przyjemny mikroklimat domu. Bardzo dobra szczelność budynku wykonanego w prezentowanej przez nas technologii zmusza inwestora do zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tak zwanej rekuperacji. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort życia jednocześnie chroniąc domowników przed kurzem i pyłkami mogącymi dostać się do budynku przy jego wietrzeniu.
Technologia jest przyjazna dla zdrowia, szybka w budowie i bardzo ekonomiczna w eksploatacji.